Aktualności

27 marca 2019 14:09 | Aktualności

Tydzień Autyzmu 01.04. - 04.04. 2019 r.

W związku z Obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zapraszamy do udziału w spotkaniu "Rodzice rodzicom" oraz Warsztatach "Zrozumieć autyzm" i "Mój kolega/koleżanka z autyzmem"- zapisy pod numerem tel. 84 696 2907.


Autyzm jest na całe życie. Nie da się go wyleczyć. Nie da się go oduczyć. To nieodłączna część każdej osoby ze spektrum autyzmu. Nie zniknie po podaniu specjalistycznego leku.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu.

Objawy autyzmu dotyczą w dużej mierze sfery komunikacji. Dziecko z autyzmem może mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów oraz zwykłą rozmową z innymi.

Wiele dzieci  z autyzmem ma opóźniony rozwój mowy lub nie mówi wcale. Często nie patrzą w oczy, nie reagują na swoje imię. Duże trudności może sprawić zrozumienie intencji i zachowań ludzi w najbliższym otoczeniu. Autyzm u dzieci może przejawiać się również problemem w wyrażaniu własnych emocji i rozumieniu wewnętrznych przeżyć. Na pierwszy rzut oka może się mylnie wydawać, że osoby ze spektrum autyzmu nie lubią kontaktu z ludźmi, w rzeczywistości zazwyczaj chcą nawiązywać przyjacielskie relacje, jednak sprawia im to trudność ze względu na posiadanie niewystarczających umiejętności w tym zakresie.


Jednak trudności z jakim na co dzień borykają się dzieci z autyzmem to nie wszystkie problemy, z którymi muszą się mierzyć. Stawiają czoła nie tylko własnym przeszkodom, ale przede wszystkim niezrozumieniu, odtrąceniu, braku akceptacji. 

Rozpoczynamy program edukacyjny skierowany do najmłodszych. Jeżeli coś ma się zmienić, zacznijmy budować akceptację wśród tych, którzy nie znają jeszcze słowa pogarda. Chcemy nauczyć dzieci, że niepełnosprawność nie zawsze widać. Że ludzie są różni. Inaczej wyglądają. Inaczej się zachowują. Ale wszyscy zasługują na akceptację i szacunek.

https://jim.org/autyzm/czym-jest/

Przeczytano: 143 razy. Wydrukuj|Do góry